O miru i sigurnosti u Ukrajini i budućim pandemijama
Tockazarez.hr
22.09.2023
Foto: Unsplash
Vatikanski tajnik za odnose s državama i međunarodnim organizacijama, nadbiskup Gallather, govorio je o miru i sigurnosti u Ukrajini.
Nadbiskup Paul Richard Gallagher, vatikanski tajnik za odnose s državama i međunarodnim organizacijama, govorio je na otvorenoj raspravi Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda o miru i sigurnosti u Ukrajini, održanoj u srijedu, 20. rujna u New Yorku.
Nadbiskup je istaknuo kako Ukrajina brani svoj suverenitet i nepovredivost međunarodno priznatih granica, što su jednake vrijednosti koje promiče UN. No, rekao je, da smo u okrutnom i besmislenom ratu protiv Ukrajine svjedoci toga da najveću cijenu plaćaju civili, djeca, mladi i starije osobe.
Rat koji se „uvlači u ljudska srca“
Nadbiskup Gallagher rekao je da se veliko zlo rata širi i izvan ukrajinskih granica, ali i na druge kontinente.
Podsjetio je na riječi pape Franje da svijet proživljava Treći svjetski rat koji se vodi u komadima.
Ako se ovaj rat ne zaustavi i mir ne bude intenzivno potenciran na svakom koraku, cijeli svijet riskira da upadne u još dublju krizu, rekao je nadbiskup Gallagher.
Ustvrdio je da se rješenje ne odnosi samo na Ukrajinu, već na cijelu međunarodnu zajednicu, istaknuvši da je došlo vrijeme da si postavimo neka od pitanja koja papa Franjo često naglašava: „Što ja danas činim za ukrajinski narod? Poduzimam li nešto?“.
Pozvao je sve države članice UN-a, a posebno države članice Vijeća sigurnosti, da udruže napore u potrazi za pravednim i trajnim mirom u Ukrajini.
Nadbiskup Gallagher je istaknuo da je Sveta Stolica bliska Ukrajini, te da u potpunosti podupire njenu teritorijalnu cjelovitost te da nastavlja i dalje s angažiranjem i pružanjem podrške u humanitarnim inicijativama, pozivajući sve strane da budu hrabriji zagovarači mira.
Sastanak o prevenciji pandemije
Osim toga, nadbiskup Gallagher također je bio nazočan sastanku na vrhu o prevenciji pandemije, održanom u srijedu, 20. rujna.
Nadbiskup je u govoru podsjetio na dobru volju i predanost na svim razinama vlasti i sferama društva u nastojanju da se brzo razviju, proizvedu te distribuiraju lijekovi i cjepiva protiv COVID-19.
Izrazio je zabrinutost Svete Stolice za ljude u zemljama s niskim dohotkom, napominjući da su ljudi u tim zemljama primili samo jednu dozu cjepiva protiv COVID-19, što je otprilike upola manje od stope u razvijenim zemljama.
Podsjetio je na važnost globalne solidarnosti i potrebu davanja prioriteta univerzalnom pristupu zdravstvenim tehnologijama, posebice prema najranjivijim skupinama.
Drukčiji pristup prema budućim pandemijama
Buduće pandemije zahtijevaju razvojni pristup, odražavajući duboke veze između siromaštva i lošeg zdravlja, rekao je nadbiskup Gallagher.
Napomenuo je da svi pouzdani odgovori na hitne zdravstvene situacije trebaju poštovati ljudska prava i temeljne ljudske slobode, uključujući slobodu mišljenja i izražavanja, slobodu savjesti i vjere ili uvjerenja.
Nadbiskup Gallagher također je u govoru istaknuo važnost razmjene znanstvenih informacija i znanja na međunarodnoj razini.
Pritom je naglasio neophodnu ulogu međunarodnih organizacija poput Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u naporima koordinacije i izgradnje povjerenja među državama.
Vatikanski tajnik za odnose s državama i međunarodnim organizacijama podsjetio je na izjavu pape Franje da je najveća lekcija koju smo mogli naučili iz situacije i proživljavanja globalne krize i bolesti COVID-19 bila spoznaja da svi trebamo jedni druge i da se nitko od nas ne može sam spasiti. (Vatican News)