Nova crkva u Turskoj: Erdogan kao tolerantan predsjednik?

Mario Trifunović

16.10.2023

Nova crkva u Turskoj: Erdogan kao tolerantan predsjednik?

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Nova crkva za kršćansku manjinu u Turskoj? To je rijetkost. Prema stručnjaku, Erdogan koristi gradnju crkve kako bi sebe prikazao kao tolerantnog predsjednika.

Katolički teolog i stručnjak za islam i tursku Timo Güzelmansur dao je jasnu ocjenu: turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pokazao se prošle nedjelje na otvaranju Sirijske pravoslavne crkve Mor-Ephrem u Istanbulu kao “tolerantan predsjednik”. U nazočnosti turskih političara i brojnih najviših predstavnika kršćanskih crkava, poput pravoslavnog ekumenskog patrijarha Bartolomeja, vatikanskog “ministra za ekumenu” kardinala Kurta Kocha i armenskog pravoslavnog patrijarha Masalyana, Erdogan je govorio o toleranciji i solidarnosti, ističući ujedinjujuću prirodu monoteističkih religija. Nadalje je prenio poruku da se njegova politika ne odnosi samo na muslimansku većinu, već i na kršćansku i židovsku manjinu.

Otvaranje crkve Mor Ephrem stoga se dobro uklopilo u program šefa turske države, posebice s obzirom na uzavrelo raspoloženje i aktualnu ratnu situaciju na Bliskom istoku. Erdogan koristi priliku da se pokaže kao političar koji prihvaća i tolerira druge religije, rekao je Güzelmansur za katholisch.de. Tome je dodao da Erdogan šalje poruku vanjskom svijetu da su “Turska i on kao predsjednik jamac da ljudi u ovoj zemlji žive zajedno u miru”.

Pritisak na manjine

Međutim, odnos turske države prema kršćanstvu nije baš najbolji zbog čega su Erdogan i njegova konzervativna stranka AKP kritizirani. Nebrojeno puta se moglo vidjeti da žele islamizirati Tursku, a razlog za to je bio, između ostalog, ponovno pretvaranje Aja Sofije u džamiju. Crkva je u početku sagrađena kao kršćanska bazilika u 6. stoljeću, ali je pretvorena u džamiju nakon što su Osmanlije osvojile Carigrad 1453. godine. Nakon osnutka Turske Republike, bivša bazilika postala je muzej. UN-ova kulturna organizacija Unesco također je tada izrazila “veliku zabrinutost”. Osim drugih pretvaranja kršćanskih crkava u džamije, kršćani i druge manjine u Turskoj redovito su izloženi političkim pritiscima. Zato je posljednjih desetljeća često vidljiv egzodus kršćana, navodi teolog Güzelmansur.

U Turskoj danas živi između 100.000 i 130.000 kršćana. Od toga više od 17.000 pripada asirskoj zajednici koja već dugo nema odgovarajuće mjesto za svoja bogoslužja u Istanbulu. Migracije unutar Turske u veće gradove stvorila je potrebu za novim prostorima, posebno za veliku sirijsku zajednicu, budući da je stara crkva u četvrti Tarlabasi u Beyogluu iz 19. stoljeća odavno postala premala. U tom kontekstu, uz odobrenje turske vlade, izgrađena je crkva Mor Ephrem za oko 750 vjernika. Osim unutarnjeg prostora za bogoslužja, postoje dvije gornje etaže koje se mogu koristiti kao sobe za susrete, osobito nakon crkvenih obreda, krštenja ili vjenčanja. Erdogan osobno je položio kamen temeljac za gradnju nove crkve 2019. godine.

Pravno gledano nema prepreka za izgradnju novih crkava u Turskoj, rekao je Güzelmansur. Riječ je zapravo o političkim odlukama lokalnih vlasti i Ministarstva unutarnjih poslova. U prošlosti je također bilo otvaranja novih crkava, poput Korejske protestantske crkve, koja je u tu svrhu dala preurediti staru zgradu u državnom vlasništvu. U to vrijeme nije bilo takvog medijskog hype-a kao za sadašnju crkvu u Istanbulu, koja je za Erdogana bila prilika da se predstavi u što boljem svjetlu.

Güzelmansur se nada da će nova izgradnja sirijske pravoslavne crkve Mor Ephrem u Istanbulu poslati “pozitivan signal” koji bi mogao poslužiti kao “model za druge građevinske projekte” u Turskoj u budućnosti. Timo Güzelmansur katolički je teolog i voditelj institucije za kršćansko-islamski dijalog pri Njemačkoj biskupskoj konferenciji “Cibedo”, a papa Franjo ga je imenovao 2020. savjetnikom za odnose s muslimanima pri Papinskom vijeću za međureligijski dijalog.

Službeni mediji Katoličke crkve u Njemačkoj, katholisch.de (14.10.2023.)