Počeo je rad Sinodalnog odbora – uz bojkot četiri biskupa
Tockazarez.hr
11.11.2023
Foto: Synodaler Weg/Ewelina Sowa
Katolička crkva u Njemačkoj nalazi se pred prekretnicom: Nakon Sinodalnog puta biskupi kreću u novu fazu svog reformskog projekta.
Njemački biskupi idu korak dalje: Nakon dugogodišnjeg rada i rasprave između episkopata i laika, u petak je započeo rad Sinodalnog odbora. Riječ je o odboru koji se sastoji od 27 mjesnih biskupa, 27 predstavnika Središnjeg odbora njemačkih katolika (ZdK) i još dodatnih 20 članova koje bira opća skupština Sinodalnog puta. Smisao odbora je da najkasnije do 2026. godine pripremi Sinodalno vijeće kao upravno tijelo biskupa i laika.
Na dvodnevnom susretu usvojit će se statut i poslovnik o radu odbora. Navedeni cilj je nastaviti rasprave o ključnim temama moći, uloge žene, seksualnog morala i svećeničkog načina života. Na početku je predsjednik Njemačke biskupske konferencije (DBK), biskup Georg Bätzing kazao: “Dok su plenarne skupštine Sinodalnog puta služile za postizanje dogovora o sadražnjim pitanjima, fokus u Sinodalnom odboru je na proceduralnim pitanjima.” Bätzing je objasnio da su kardinal Rainer Maria Woelki (Köln) i biskupi Gregor Maria Hanke (Eichstätt), Stefan Oster (Passau) i Rudolf Voderholzer (Regensburg) od početka otkazali svoje sudjelovanje u Sinodalnom odboru.
Nema drugih prisutnih biskupa
Zbog drugih važnih obveza oko rasporeda, (nad)biskupi Stephan Burger (Freiburg), Stefan Heße (Hamburg), Bertram Meier (Augsburg) i Heiner Wilmer (Hildesheim) neće sudjelovati u Essenu. Predsjednica ZdK-a Irme Stetter-Karp rekla je na početku susreta: “Početna euforija je prošla i shvaćamo koliko je teško uspostaviti potrebne strukturne i uobičajene promjene u našoj Crkvi.” S obzirom na izazove proteklih mjeseci, može samo sa žaljenjem primijetiti da smo u očima onih koji izlaze iz Crkve prespori.
Istodobno je istaknula: “Crkvi je potreban daljnji sinodalni napredak.” To je također bilo posve jasno nakon Svjetske sinode u Rimu u listopadu. Podsjetila je i na ishodište Sinodalnog puta: obećanje njemačkih biskupa onima koji su bili pogođeni seksualnim zlostavljanjem da će dosljedno nastaviti putem suočavanja i razjašnjavanja situacije.
Vatikan protiv njemačkog vijeća
Vatikan se više puta izjasnio protiv uspostave Sinodalnog vijeća kao upravnog tijela biskupa i laika. Iz Vatikana vide opasnost da bi to neopravdano ograničilo vlast biskupa. Pozivajući se na to, aktivistička grupa iz konzervativnijeg krila, Maria 1.0, sada je opisala Sinodalni odbor kao “nelegitimno tijelo”.
Inicijativa “Mi smo Crkva” pak ističe da je Svjetska sinoda, koju je sazvao papa Franjo, pokazala da Sinodalni put u Njemačkoj nije poseban put, već da je tu došlo do važne pripreme. Četvorica biskupa koji su odbili sudjelovati u odboru prouzrokovali su “nesagledivu štetu” cijeloj Katoličkoj crkvi u Njemačkoj. U vezi s dosad nejasnim financiranjem odbora, Bätzing je rekao da su četiri biskupije pripremile osnivanje udruge u kojoj bi 23 biskupije koje su željele dati novac za odbor udružile svoja sredstva. Odluka o zajedničkom financiranju svih biskupija nije uspjela jer su protiv nje glasovali biskupi Woelki, Hanke, Oster i Voderholzer. (mt/kna)