Njemački biskupi su većinom za blagoslov istospolnih parova
Tockazarez.hr
14.03.2023
Fotka: Synodaler Weg/M. v. Lachner
Do 2026. godine Crkva u Njemačkoj želi uvesti liturgijska slavlja blagoslova za različite parove.
U petak poslijepodne, uz protivljenje samo devet biskupa, Sinodalna skupština odlučila je napraviti svojevrstan iskorak po pitanju blagoslova za sve one, kojima je onemogućen pristup sakramentu braka. Toj skupini pripadaju razvedeni i ponovno vjenčani, istospolni parovi i svi oni, koji traže liturgijski blagoslov za svoje partnerstvo. Istaknulo se kako je odbijanje blagoslova nemilosrdno, sve do te mjere da se može govoriti i o diskriminaciji.
Na sjednici u Frankfurtu gotovo 81 posto biskupa bilo je za liturgijska slavlja blagoslova, dakle s 93-postotnom većinom usvojio se dokument o liturgiji slavlja blagoslova različitih parova. Sljedeća točka u tom procesu bila bi izrada prigodnih tekstova za spomenuta liturgijska slavlja, ali i daljnje teološko razvijanje nauka o seksualnosti, konkretnije pogleda na homoseksualnost. Premda svećenici nisu dužni voditi takva slavlja, nijedan biskup ne smije izreći kaznu onima koji će udijeliti blagoslov za spomenute parove. To zapravo i nije ništa novo, jer je već bilo sličnih blagoslova za parove u svim njemačkim biskupijama, bez ikakvih poznatih disciplinskih posljedica.
Katolička Crkva u Njemačkoj želi do 2026. godine uvesti spomenuta slavlja blagoslova, unatoč vatikanskom pismu iz 2021. godine. Kongregacija za nauk vjere tada je pisala, kako Crkva nema ovlasti udijeliti blagoslov istospolnim parovima. Svećenici dakle ne bi trebali blagoslivljati homoseksualne veze kao i sve one zajednice koje žive svoju seksualnost izvan braka. Ova odredba potpisana je od prefekta i tajnika rimske Kongregacije za nauk vjere, kardinala Ladaria i nadbiskupa Morandija, a papa Franjo dao je svoj pristanak.
Pastoralna skrb da – blagoslov ne. Nameće se pitanje, kako će se Crkva u Njemačkoj odnositi prema vatikanskoj zabrani i koliko će moći utjecati u globalnom sinodalnom procesu. Da se vatikanski stav po tom pitanju nije promijenio, ponovio je državni tajnik Svete Stolice, kardinal Parolin u ponedjeljak u Rimu.