Strah od Halloweena
Dalibor Milas
31.10.2024
Envato
Ovih će dana, kao na scenu jednog loše režiranog komada, stupiti oni koji se smatraju čuvarima nacionalne duhovnosti, očigledno preplašeni prijetnjom koju Halloween, taj strašni simbol “sotonizma”, navodno predstavlja za kršćansku savjest i, još nevjerojatnije, za hrvatsku kulturu.
Da bismo razumjeli stupanj njihove zablude, dovoljno je sagledati kako su svoju energiju usmjerili na konstrukciju suparništva između, s jedne strane, pakla Halloweena, a s druge strane, raja koji simbolizira „Holy Win“, katoličko okupljanje mladih, organizirano da se mladim vjernicima ponudi „ispravan“ izbor.
Nažalost, potrebno je razočarati ovu vrsnu plejadu samozvanih moralnih higijeničara – Halloween nema ništa s paklom, a još manje sa sotonističkim ritualima ili žrtvovanjem djece, kako se voli dramatizirati. Riječ je zapravo o etimološkoj mutaciji. Izvorni naziv “Hallowe’en” izveden je iz staroengleskog Eallra Hālgena ǣfen, što znači “večer uoči Svih svetih” – ništa zlokobnije od prosječnog katoličkog blagdana. Problem nastaje kada se engleski naziv, s nedopustivom površnošću, prevodi na hrvatski kao “Noć vještica”. Nema ovdje ni vještica, ni magije – samo jedan starokeltski festival, Samhain, koji je obilježavao prijelaz iz ljeta u zimu, iz života u smrt, ciklus koji je temelj svih starih vjerovanja.
Kako je kršćanstvo krenulo osvajati Europu, Samhain je, poput mnogih drugih “poganskih” običaja, prilagođen crkvenom kalendaru, i tako je rođen Halloween. Njegova bitna značenja ostala su netaknuta – proslava prirodnog ciklusa, života i smrti. Ako želimo biti dosljedni u svom progonu Halloweena, mogli bismo s jednakim žarom progoniti i Božić. Jer, zaboravlja se da Isus nije rođen 25. prosinca, nego da su kršćanski misionari preuzeli zimski solsticij, proslavu s dubokim korijenima u prethodnim vjerovanjima, dajući mu novo značenje. Božić, kao i Halloween, baštini starije, “poganske” korijene.
Da se razumijemo, nisam zaljubljenik u Halloween. Ta globalizirana fešta, povod za nepotrebno (ali nesumnjivo zabavno) alkoholiziranje, meni osobno ima važnost kao i mišljenje Brune Marića o suđenju u HNL-u. No, zabranjivati ga i sotonizirati samo zato što nam se ne sviđa, to je primitivno i opasno. Umjesto da razmatramo opasnosti u oblacima mitologije, bilo bi mudrije prihvatiti da svatko ima pravo uzeti ono što mu odgovara, sve dok se to nikome ne nameće.
Važno je razumjeti da se Halloween ne nameće. Nigdje ne piše da ga svi moraju slaviti. Ljudi traže predah od stvarnosti, traže zabavu – povod da na trenutak zaborave na teške naslove o ratovima, inflaciji i zločinima. A ako taj predah dolazi u obliku bundeva i kostima, neka im bude. U sekularnoj Hrvatskoj, kao i drugdje u modernom svijetu, ne žive samo katolici, i svatko ima pravo slaviti što god želi. Zar nije vrijeme da to konačno prihvatimo?
Večernji list (27.10.2024)