Benediktinac o zlostavljanju: Javnost je saveznik, a ne neprijatelj

Tockazarez.hr

19.12.2024

Benediktinac o zlostavljanju: Javnost je saveznik, a ne neprijatelj

Foto: ilustracija/kna

Visoki crkveni dostojanstvenik iz Mađarske usporedio je problem zlostavljanja u Crkvi s osinjim gnijezdom. Za ovu situaciju odgovornima smatra počinitelje, instituciju i crkvene vođe. Kako bi došlo do promjene unutar Crkve, poziva na radikalno preispitivanje i promjenu stava.

Nadopat benediktinske opatije Pannonhalma u Mađarskoj, Cirill Hortobágyi (65), zauzeo se za otvoreni pristup u vezi sa slučajevima zlostavljanja unutar Katoličke Crkve. „Javnost ima pravo biti upoznata s ovim potresnim slučajevima“, napisao je Hortobágyi u članku za portale Telex i Szemlélek. Redovnik poziva na promjenu crkvene kulture: Crkva mora javnost promatrati kao partnera. „Javnost nije naš neprijatelj, nego važan saveznik u rasvjetljavanju istine. Čak i ako mediji ponekad preuveličavaju negativne aspekte, ne smijemo se vratiti kulturi šutnje.“

Prema njegovu mišljenju, transparentna obrada slučajeva predstavlja priliku za Crkvu: „Gubitak povjerenja i obnova vjerodostojnosti mogu se postići samo otvorenom, jasnom komunikacijom i iskrenim isprikama.“ Hortobágyi smatra kako su kritičari koji su upozoravali na gubitak povjerenja zbog otvorenosti sada pobijeni činjenicama: „Nijedan od naših projekata usmjerenih na rasvjetljavanje nije doveo do toga da roditelji ispišu svoju djecu iz naših škola. Naprotiv, prepoznali su našu predanost iskrenosti i pronalaženju rješenja.“

Zlostavljanje kao „veliko osinje gnijezdo“

Benediktinac je također izrazio samokritiku: tek nakon što su crkveni skandali zlostavljanja postali javni u drugim zemljama, shvatio je da je „to problematično područje i u mađarskoj Crkvi veliko osinje gnijezdo“. Povukao je paralelu između suočavanja sa slučajevima zlostavljanja djece i slučajeva svećenika koji su nekada surađivali s komunističkim režimom. Obje vrste grijeha, kako je naveo, imaju korijen u „prianjanju uz autoritet i ljubavi prema moći, umjesto ljubavi prema evanđeoskoj službi“. U procesu suočavanja s problemom, odgovornost mora biti u središtu pozornosti: „Odgovoran je počinitelj koji zloupotrebljava svoju crkvenu poziciju, institucija koja ignorira znakove upozorenja i crkveno vodstvo koje često ne djeluje dovoljno odlučno“, rekao je Hortobágyi. Priznao je kako dugo nije imao iskustva s ovom temom te da je promijenio svoj stav tek nakon osobnih susreta s osobama koje su pretrpjele zlostavljanje. „Tek 2014. godine, kada sam prvi put razgovarao s žrtvama, shvatio sam koliko je važno empatično slušanje“, izjavio je nadopat.

Početkom 2000-ih u opatiji Pannonhalma dogodili su se slučajevi zlostavljanja učenika od strane jednog benediktinskog redovnika. Kada su ti slučajevi postali poznati 2015. godine, tadašnji nadopat Asztrik Varszegi javno se ispričao žrtvama. Obrada tih slučajeva nastavila se od 2018. pod vodstvom nadopata Hortobágyija. Benediktinska opatija Pannonhalma preuzela je odgovornost i razvila opsežan protokol za zaštitu djece kako bi osigurala „da se takvi incidenti više nikada ne ponove“, piše nadopat. Od 2016. godine opatija ima grupu za zaštitu djece koja provodi preventivne mjere u svim ustanovama samostana. Održana su saslušanja, a žrtve su pozvane da nakon podnošenja kaznenih prijava svjedoče na sudu. Također, mnogi bivši učenici dobili su terapijsku i duhovnu podršku. Pannonhalma i dalje radi na transparentnoj i preventivnoj kulturi kako bi osigurala pravdu i sigurnost za žrtve i zajednicu. (KNA)