Sinodalni odbor počinje s radom unatoč otporu iz Rima

Tockazarez.hr

05.04.2023

Sinodalni odbor počinje s radom unatoč otporu iz Rima

Foto: Synodaler Weg/Maximilian von Lachner

Usprkos otporu iz Rima, njemački Sinodalni put nastavlja svoj rad putem tzv. sinodalnog odbora. Među članovima odbora je i teologinja iz Slavonskog Broda, dr. Valentina Sudić.

Sinodalni odbor započet će s radom sredinom studenoga unatoč kritikama iz Rima. Njemačka biskupska konferencija (DBK) objavila je u utorak da će se prvi sastanak ovog povjerenstva održati 10. i 11. studenog u Essenu, a da će sinodalni odbor imati zadatak pripremiti osnivanje tzv. sinodalnog vijeća. Ovaj će odbor ujedno i paziti na provedbu odluka Sinodalnog puta, a dodatno raspravljati o rezolucijama o kojima se više nije stiglo razgovarati na posljednjoj skupštini u Frankfurtu. Osim navedenih zadataka, sinodalni odbor trebao bi donijeti “sporazum o konceptu sinodalnosti kao temeljnoj praksi Crkve”. Na toj osnovi treba razviti strukture, sinodsku kulturu zajedništva ali i “unutarnji stav kritičke sposobnosti i zajedničko traženje održivog konsenzusa”.

Istaknuta imena među članovima

Ovo povjerenstvo sastoji se od 27 dijecezanskih biskupa i 27 laika iz Središnjeg odbora njemačkih katolika (ZdK). Uz njih idu još 20 izabranih članova iz sinodalne skupštine, a odbor će voditi predsjednici DBK i ZdK, dakle biskup Georg Bätzing i predsjednica ZdK-a Irme Stetter-Karp. Najistaknutiji izabrani članovi su prelat Karl Jüsten, voditelj katoličkog ureda u Berlinu, kanonski pravnik Thomas Schüller, pravnica Charlotte Kreuter-Kirchhof i benediktinka Maria Elisabeth Bücker.

Među njima kao članica ZdK-a je i naša teologinja iz Slavonskog Broda, Valentina Sudić koja je doktorirala na filozofsko-teološkom fakultetu Sankt Georgen u Frankfurtu.
Nedavno je u razgovoru za emisiju Trag vjere na radiju HRT-a naglasila zadatke odbora: “Zadaća odbora je nastavak Sinodalnog puta jer je želja njemačkih biskupa da i dalje ostane otvoren prostor za razgovor i dijalog. Prva nam je zadaća obraditi tekst o podjeli vlasti u Crkvi koji je ostao nedovršen od Sinodalnog puta i uvijek iznova za sve goruće teme i pitanja s kojima se susreće Crkva u Njemačkoj imati prostor za raspravu i razmjenu mišljenja.”

Otpor iz Rima

Planovi za uspostavu sinodalnih tijela na svim razinama Katoličke crkve u Njemačkoj naišli su na veliki otpor iz Rima.  Iako se u tekstu ističe da odluke sinodalnog vijeća ne mogu obvezivati ​​biskupe, kardinali Pietro Parolin (Državno tajništvo), Luis Ladaria (Kongregacija za nauk vjere) i Marc Ouellet (Dikasteriji za biskupe) u njemačkim planovima vide prijetnju i nadasve slabljenje biskupskog autoriteta. U pismu Bätzingu u siječnju, kardinali su izjavili da Sinodalni put ni bilo koje drugo tijelo pa ni biskupska konferencija nemaju ovlasti uspostaviti tako jedno vijeće na nacionalnoj, dijecezanskoj i/ili župnoj razini. Pismo je odobrio papa Franjo i stoga govori s papinim autoritetom.

Unatoč rimskoj intervenciji, njemački se biskupi uglavnom žele držati planova za nova sinodalna tijela ali pritom ostati u dijalogu s Rimom. U prvoj reakciji na rimsku intervenciju, predsjednik Njemačke biskupske konferencije Georg Bätzing naglasio je da će se sinodska tijela kretati unutar kanonskog prava. Za razliku od rimske Kurije, on ne vidi slabljenje već jačanje biskupske službe.