Američki kardinal McElroy kritizira medijsku kuću EWTN

Tockazarez.hr

28.03.2023

Američki kardinal McElroy kritizira medijsku kuću EWTN

Fotka: CNS/Paul Haring

Kardinal Robert McElroy iz američkog San Diega u razgovoru za španjolski časopis Vida Nueva kritizirao je konzervativnu katoličku medijsku kuću EWTN zbog povezanosti s vjerskim stajalištima koje su u osnovi kritične prema papi.

O kardinalu McElroyu pisali smo nedavno. On se naime našao na udaru konzervativnog biskupa Thomasa Paparockija iz Springfielda koji ga je javno optužio za herezu. Podsjećamo da je McElroy u svom tekstu za američki časopis America pozvao Crkvu na uključivanje svih, pa i one čije osobne situacije možda nisu strogo u skladu s doktrinom. To se nije svidjelo izrazito konzervativnom dijelu Katoličke crkve u SAD-u kao što im se nisu svidjele novije izjave McElroya vezane za katoličku medijsku kuću EWTN.

Novi biskup San Sebastiána u Španjolskoj Fernando Prado Ayuso nedavno je zabranio na biskupskoj televiziji emitiranje sadržaja koji proizvodi EWTN. Kardinal McElroy složio se s Ayusom i njegovom odlukom te je u razgovoru za gore spomenuti španjolski časopis jasno dao do znanja da ni on ne bi dozvolio emitiranje njihovog sadržaja. “EWTN me brine jer predstavlja diva ekonomske i kulturne moći povezane s vjerskim stajalištem koje je u osnovi kritično prema papi”, rekao je kardinal. “Glavni voditelji kanala neprestano smanjuju Franjine sposobnosti i teološko znanje, citiraju klevete nadbiskupa Carla Marije Viganòa o papi i pokušavaju odvratiti svijet od reformi koje papa najavljuje”, nastavio je McElroy.

Podsjećamo da je EWTN televizija redovito dala prostora papinim kritičarima poput kardinala Raymonda Burkea i Gerharda Ludwiga Müllera. Prostora su dobili pored ostalog nadbiskup Carlo Maria Viganò kao i bivši Trumpov savjetnik Steve Bannon.  A Viganò, bivši veleposlanik Vatikana u SAD-u, pozvao je papu Franju da podnese ostavku. Za McElroya je papa Franjo naišao na toliko protivljenja zbog svoje “namjere da dovrši rad Drugog vatikanskog koncila”, kao i njegovog “konstantnog uključivanja iskustava i duhovnih gledišta globalnog juga u središte života crkve.”