Talijanska desna premijerka i pitanje migranata

Tockazarez.hr

20.03.2023

Talijanska desna premijerka i pitanje migranata

Foto: La Civiltà cattolica

Nakon što se utopilo više od sedamdeset migranata u strašnoj tragediji kod kalabrijskog grada Cutro, talijanska premijerka Giorgia Meloni je pod pritiskom. Nije komentirala nesreću, ali je zato govorila o Franjinoj “diplomaciji milosrđa”.

“Neslužbeni glasnogovornik” pape Franje p. Antonio Spadaro, državni tajnik kardinal Piero Parolin i desna premijerka Italije Giorgia Meloni: Ovakav se susret samo može dogoditi u Rimu. Na desetu godišnjicu izbora pape Franje, uredništvo isusovačkog časopisa La Civilta Cattolica organiziralo je predstavljanje knjige “Franjin atlas” njezinog glavnog urednika, Antonia Spadara. Pored kardinala državnog tajnika Pietra Parolina bila je pozvana i, ni manje ni više, talijanska premijerka Giorgia Meloni. Za nju je ovo predstavljanje ujedno bila prilika i svojevrsna platforma da se pokaže kao političarka koja je kako sama kaže, inspirirana papom Franjom. S pravom se postavljalo pitanje kako je moguće spojiti ova dva svijeta: Meloni, desna populistica i Franjo, papa milosrđa.

Teške optužbe

Otkako se 27. veljače utopilo više od sedamdeset migranata u brodolomu kod kalabrijskog grada Cutro, Meloni je pod pritiskom. Dok je predsjednik Sergio Mattarella reagirao adekvatno tom kontekstu, Meloni nije pokazala uvjerljivu reakciju na ovu strašnu tragediju. Zbog toga je skoro svakodnevno kritiziraju i optužuju ljevičari iz oporbe i nevladinih organizacija. Kazali su da nema srca i da ne nalazi prave riječi i geste, a njezina politika prema spasilačkim brodovima kriva je za brojne žrtve. Neki čak idu dalje s optužbom i kažu kako su spasioci Ministarstva unutarnjih poslova namjerno pustili da se dogodi nesreća.

Koliko god Meloni možda i bila onakva kakvu je prikazuju kritičari, spomenute optužbe ne mogu se odnositi na nju. Brodovi međunarodnih pomorskih spasilaca nisu bili na putu prema južnoj Kalabriji, gdje se dogodila ova strašna nesreća. Druga optužba o svjesnom prihvaćanju tragedije isto nije uvjerljiva, jer nije bilo naznaka da se brod nalazi u opasnosti. Ostaje jedino optužba da je šefica desničarske vlade bezdušna. A to je ne ostavlja ravnodušnom. Prisjetimo se da je nedavno tijekom posjeta Ukrajini zbog takvih komentara briznula u plač. Možda zbog prisutnih kamera?

“Diplomacija milosrđa”

Na spomenutom predstavljanju Spadarine knjige govorilo se o perspektivama vanjske politike Vatikana. Državni tajnik kardinal Piero Parolin naglasio je da Vatikan u središte svoje politike stavlja opće dobro ljudske obitelji, a ne obranu interesnih sfera. Tome je papa Franjo u svom pontifikatu nadodao još jednu kategoriju: milosrđe. Da je milosrđe ujedno i njezina politika, istaknula je premijerka u svom govoru. Nije komentirala strašnu tragediju u Cutru, ali je zato stavila naglasak na politiku prema Africi. Nova strategija želi promicati ulaganja kako bi se tamošnji prosperitet povećao i time uklonio uzrok migracije. Nameće se pitanje ostalih uzroka, na koja se talijanska premijerka nije osvrnula.

Unatoč žestokim kritikama prema njezinoj migracijskoj politici, Meloni i dalje smatra da je takav stav ispravan. Kazala je kako joj je savjest čista i ponovila svoju već poznatu tvrdnju da se rizik od ovakvih tragedija povećava ako što više ljudi pokušava brodovima ilegalno i nesigurno doći do Europe. Ako talijanska vlada želi pretvoriti krizu u priliku, a to je premijerka naglasila, onda bi jedna od tih prilika bila konkretna pomoć ljudima u nevolji.