Teolog: Crkva se treba otvoriti Duhu
Tockazarez.hr
17.02.2024
Foto: Dominik Lipinski/PRESS ASSOCIATION/PIXSELL
Ljudima treba dati intelektualnu pozadinu vjere i ostaviti prostor za dvojbe i pitanja.
Češki teolog i svećenik Tomáš Halík smatra da se mora proširiti pojam Crkve i omogućiti ljudima mjesto za postavljanje pitanja. U razgovoru s istaknutim isusovcem Frankom Brennanom u Parramattu, nedaleko od Sidneyja, Halík je naglasio da su “svi naši životi Božja objava i Boga trebamo tražiti u svemu i otkriti ga – to je avantura”.
Nadalje je objasnio da je važno dati katekumenima intelektualnu pozadinu vjere i dublje ući u vjeru. Iz svog iskustva objasnio je Halík kako su katekumeni nakon njihova krštenja, “kad su se vratili u svoje domove, bili u nevjerici”. Stoga je bilo potrebno osnovati duhovni centar “u koji su ljudi mogli dolaziti na tečajeve kontemplativne molitve, meditacije i duhovne vježbe”. A to je pak otvorilo prostor za tragaoce i sve one s pitanjima i dvojbama.
“Imali su pravo na svoje dvojbe i pitanja, pa čak i ako ja nisam imao odgovore, bili su pozvani ući u tajnu Boga”, kazao je Halík.
Otvoriti se Duhu
U onome što je opisao kao ‘Popodne kršćanstva’, pozivajući se na svoju najnoviju knjigu, Halík je istaknuo da se Crkva treba otvoriti Duhu.
“Svjedoci smo slamanja vjerodostojnosti Crkve s krizom zlostavljanja, a papa Franjo je hrabro otkrio da kriza zlostavljanja nije problem nekih pojedinaca, nego problem sustava”, kazao je.
“Na pragu smo ovog ‘poslijepodneva kršćanstva’, a to je ujedno i prilika da prepoznamo trenutak u povijesti za promjenu, produbljivanje vjere, širenje pojma Crkve i kršćanstva, za više ekumenizma, za reformu Crkvu, za preobrazbu granica našeg mentaliteta kako bismo otvorili svoje umove i srca Duhu koji uvijek djeluje u našim srcima, u Crkvi, ali i izvan Crkve”, dodao je.
“Sinodalost je lijek…”
Na pitanje kako globalni sinodalni proces može pomoći Crkvi, Halík je odgovorio da sinodalnost nije samo lijek za Crkvu nego i za svijet. Tome je pomogla ignacijanska metoda duhovnih razgovora: “Kada imamo sukob unutar Crkve, jedini način da stvorimo ozračje otvorenosti i uzajamnog poštovanja je da počnemo od onoga što nam je zajedničko, a zatim zašto drugačije gledamo na određenu temu”, kazao je češki teolog.
“Trebamo gledati iz perspektive drugoga, a dijalog je način da proširimo vlastitu perspektivu. Svi vidimo stvari na ograničen način, moramo poštovati druge ljude i postavljati pitanja”, rekao je Halík. I zaključio je time da bi kršćani današnjice trebali tražiti današnju Galileju te “tražiti preobraženog, živog Krista koji nam dolazi na različite načine”. (mt)