Javne polemike i podjele među američkim biskupima
Tockazarez.hr
13.03.2023
Nije baš svakodnevna pojava da jedan biskup svog kolegu i subrata javno optužuje za herezu, kao što je to učinio biskup Thomas Paparocki iz Springfielda s kardinalom Robertom McElroyom.
Da neki biskupi očito ne vole osobno porazgovarati sa svojom subraćom u slučaju suprotnih stavova, nego uputiti kritike i optužbe putem medija, poznato je i u našem kontekstu. Prisjetimo se samo medijskih napada i prozivanja nekadašnjeg mostarsko-duvanjskog biskupa Ratka Perića upućene sadašnjem riječkom nadbiskupu Mati Uziniću, vezane za Ljetnu školu teologije.
Slična situacija mogla se ovih dana pratiti u američkim (katoličkim) medijima. Biskup Thomas Paparocki iz Springfielda u svom je eseju za časopis First Things optužio kardinala Roberta McElroya za herezu, napadajući ga zbog stava kako bi Katolička Crkva trebala pomoći katolicima homoseksualne orijentacije i onima koji su razvedeni i ponovno vjenčani.
Paprocki, tvrdokorni konzervativni prelat i kanonski pravnik, ne spominje McElroya po imenu u eseju, već citira izravno iz njegovog članka, koji je objavljen u isusovačkom časopisu America. U tom je članku kardinal McElroy pozvao Crkvu na uključivanje svih, pa i one čije osobne situacije možda nisu strogo u skladu s doktrinom. Da se to nije svidjelo biskupu Paparockiju, dao je jasno do znanja: “Nažalost, danas nije neuobičajeno čuti katoličke vođe kako potvrđuju neortodoksna stajališta koja bi, ne tako davno, zastupali samo heretici”, napisao je Paprocki i naglasio, kako Papa ima ovlasti i obvezu smijeniti heretičnog kardinala.
Podsjećamo da je papa Franjo 27. kolovoza 2022. godine McElroya primio u kardinalski zbor, a 7. listopada ga je imenovao članom diktasterija za laike, obitelj i život kao i za cjeloviti ljudski razvoj. Ukratko: Kardinal McElroy nije bilo tko. On svakako uživa povjerenje pape Franje…
Dugogodišnji novinar i svećenik Fr. Thomas Reese, koji je godinama pratio i pisao o američkim biskupima i Crkvi u SAD-u, ovakav nastup smatra neiskrenim. Za National Catholic Register je kazao, kako Paprockijev esej potiče ne samo duboke podjele u američkoj katoličkoj hijerarhiji, već i otvoreno neslaganje i oštru retoriku među biskupima koju Ivan Pavao II. i Benedikt XVI. ne bi tolerirali. “S druge strane, ne bi bilo ovakve rasprave pod Ivanom Pavlom II. jer bi je Vatikan u startu potisnuo”, rekao je Reese, koji je dodao da Franjo potiče otvorenu raspravu o osjetljivim pitanjima.
“Franjo je ponovno otvorio Crkvu za raspravu i [konzervativnim biskupima] to se jednostavno ne sviđa. Oni je pokušavaju potisnuti koristeći ovu vrstu zapaljive retorike, čak i protiv kardinala”, zaključio je Reese.