Kada ljubav postane skandal
Dalibor Milas
30.03.2025

Envato
Povijest se ne razvija ravnomjerno, nego pulsira u naglim skokovima, kao seizmograf uoči potresa.
Ekološki sustavi kolabiraju nakon neprimjetnog, ali fatalnog pomaka u ravnoteži. Financijska tržišta funkcioniraju kao ples na rubu ponora – dok ne dođe trenutak kada sve krene nezaustavljivim slijedom. U fizici, biologiji, ekonomiji, pa i u sudbinama pojedinaca, postoji ta neuhvatljiva točka prijeloma, Tipping Point – trenutak kada ono što je izgledalo stabilno iznenada postane neodrživo.
No, postoji jedan Tipping Point koji ne pripada zakonima materijalnog svijeta. Dogodio se negdje na dnu ljudskog iskustva, u prašini kraj svinjskih korita, u svijesti mladića koji je sve izgubio. I upravo on, a ne geopolitičke revolucije ili financijski slomovi, ostaje jedan od najradikalnijih trenutaka u povijesti moralnog mišljenja.
Od iluzije do ponora
Lukino evanđelje donosi ovu priču s preciznošću kakvu bi zavrijedio najbolji romanopisac. Mladić napušta očev dom, ne kao buntovnik, nego kao racionalni strateg – traži svoje pravo, preuzima kontrolu nad sudbinom, ulazi u svijet. Njegov zahtjev za nasljedstvom nije društveno neprihvatljiv – židovski pravni izvori toga vremena takve prakse ne osporavaju. Iseljavanje je, kao i danas, trend među onima koji žele više od onoga što im je dano.
No, prošireni horizonti lako se pretvore u pustinju kada nestane sredstava. Kapital nije samo financijska stvarnost, već i simbol društvenog postojanja. Mladić ne gubi samo novac – gubi poziciju, identitet, dostojanstvo. Glad dolazi poput povijesne ironije: svijet koji je obećavao sve, sada mu ne daje ni osnovno.
I tada se događa njegov Tipping Point. No, on nije trenutak kajanja, niti dubokog duhovnog uvida. Nema velikih riječi, nema metafizičke prosvjetljenosti. Tu je tek sirova logika preživljavanja: Kod mog oca i najamnici imaju što jesti. Njegov povratak nije motiviran ljubavlju, već biološkim nagonom. On ne planira biti sin, već nadničar. A nadničari nisu tek siromašni radnici – oni su ljudi bez statusa, bez pripadnosti, bez sigurnosti. Onima koji su pratili Prosjake i sinove poznato je s kakvim su prezirom i Kikaš i Matan gledali na nadničare – kao na ljude koji nisu dostojni ni vlasništva ni dostojanstva.
Subverzija očekivanog
Ovdje bismo očekivali tipičnu moralnu pouku – priču o iskupljenju kroz pokajanje, o težini vlastitih odluka, o zasluživanju drugog početka. No, Isus ne priča takve priče.
Otac ne kalkulira, ne pita za bilancu dugova, ne traži isprike. On vidi sina izdaleka i trči mu ususret, brišući svaku distinkciju između pravde i milosti. Nema postupnog iskupljenja, nema privremene probacije. Umjesto kazne – gozba. Umjesto uvjetovane ponovne integracije – slavlje.
Apsurd je u tome što sin nije ni tražio oprost. Tražio je kruh – a dobio je sve. Kao da je neki protokolarni propust u nebeskoj administraciji omogućio da milost djeluje nesmetano, bez uobičajenih birokratskih zapreka moralnog balansa.
Tamo gdje ljubav postaje skandal
To je trenutak kada Isusova priča postaje subverzivna. Tipping Point koji nije rezultat moralnog pročišćenja, nego čista gesta besplatne ljubavi. Ljubavi koja ne mjeri, ne računa, ne uvjetuje. Ljubavi koja ne ruši samo očekivanja, već i samu kategoriju zasluge.
I tu dolazimo do paradoksa koji ovu prispodobu čini neiscrpnim izvorom značenja. Svaki novi susret s njom širi granice našeg shvaćanja. Jer, u svijetu koji operira principima reciprociteta, računice i uzročno-posljedične logike, radikalna milost nije samo nepredviđena – ona je duboko uznemirujuća.
U konačnici, sve ovisi o tome na kojoj strani ove priče stojimo. Ako smo umorni od vlastitih pogrešaka, iscrpljeni krivnjom koja nas sapinje, opterećeni dugovima koje nikada nećemo moći vratiti – tada nas ova prispodoba oslobađa. No, ako još uvijek vjerujemo u zaslugu kao jedino ispravno mjerilo vrijednosti, tada njezina poruka ostaje skandalozna.
Možda upravo zato danas postoji nelagoda pred ovakvom vrstom milosti – jer ona razotkriva ljudsku potrebu za kontrolom, čak i nad samim Bogom. Kao da se zaboravlja da se u središtu evanđelja ne nalazi knjigovođa koji pažljivo bilježi zasluge i dugove, nego otac koji trči ususret izgubljenom sinu. Ipak, sve se češće čini da bi milost trebala imati svoju administrativnu proceduru, da bi čak i Bog, ako već prašta, to trebao činiti po unaprijed propisanim pravilima.
I upravo tu se otvara posljednje pitanje: ako ljubav doista briše granice pravde, možemo li to prihvatiti?
Da, to je krajnji Tipping Point – trenutak u kojem ljubav postaje skandal.