Prvi grad u Poljskoj zabranjuje vjerske simbole

Tockazarez.hr

17.05.2024

Prvi grad u Poljskoj zabranjuje vjerske simbole

Foto: Ilustracija / Canva / Montaža točkazarez.hr

Državni uredi moraju jednako tretirati sve građane.

Gradonačelnik Varšave zabranio je vjerske simbole poput raspela u državnim uredima. Zaposlenici ureda također ne smiju imati vjerske simbole na svojim radnim mjestima, javlja poljski dnevnik Gazeta Wyborcza u četvrtak, a prenosi i portal katholisch.de. Međutim, zabrana se ne odnosi na “vjerske simbole za osobnu upotrebu koje nose ljudi koji rade u uredu, na primjer u obliku ogrlice, tetovaže ili narukvice”, navodi se.

Prema novom propisu svi će službeni događaji biti svjetovnog karaktera i bez vjerskog sadržaja. Osim toga, novi katalog propisa uključuje, među ostalim, obvezu državnih službenika da poštuju istospolne parove. Čak i ako još uvijek nema pravnog priznanja njihove veze prema važećem zakonu u Poljskoj, u Varšavi bi barem trebalo biti moguće prikupiti službene dokumente u ime partnera. Isto tako, službenici u glavnom gradu Poljske sada su dužni poštivati ​​izbor zamjenica. Prema novinskom izvješću, u dokumentu stoji: “U slučaju transrodne osobe čiji se izgled razlikuje od spola navedenog u službenim dokumentima, treba ih osloviti imenom ili rodnim zamjenicama.” Isto vrijedi i za ne-binarne osobe.

Na pitanje je li zabrana vjerskih obilježja oblik diskriminacije, glasnogovornica je rekla: “Provedba ustavne odredbe o neutralnosti države nužan je preduvjet vjerske slobode svih građana. Uredi moraju jednako tretirati sve građane.” Gradonačelnik Varšave Rafał Trzaskowski prošlog je mjeseca ponovno izabran za drugi mandat. Između ostalog, zamjenik je predsjednika centrističke stranke Građanska platforma, koja čini većinu u poljskoj vladinoj koaliciji. Još 2021. čelnik i sadašnji premijer Donald Tusk pozvao je na uklanjanje raspela s javnih zgrada.

Kritika iz nadbiskupije

Varšavska nadbiskupija užasnuto je reagirala na odluku gradonačelnika da iz državnih ureda ukloni vjerske simbole. Na upit, glasnogovornik Varšavske nadbiskupije, Przemysław Śliwiński, dao je izjavu koja je nedugo nakon toga obljavljena na web stranici nadbiskupije: “Vjerska neutralnost ne smije dovesti do diskriminacije vjernika čija su prava zajamčena Ustavom Republike Poljske”, rekao je glasnogovornik. Naprotiv, simbol križa znači obvezu vjernika da što pouzdanije ispunjava svoje dužnosti i da se prema svim sugrađanima odnosi pravedno i jednako, rekao je i naglasio kako treba raditi na izgradnji zajedništva bez podjela. Uklanjanje vjerskih simbola “samo pridonosi pogoršanju polarizacije koja uništava dijalog”, zaključio je. (mt)