Razumjeti zlostavljanje kako bismo ga mogli spriječiti

Tockazarez.hr

11.04.2025

Razumjeti zlostavljanje kako bismo ga mogli spriječiti

Julia Steinbrecht/KNA

Kako dolazi do zlostavljanja – i kako ga spriječiti? Novi istraživački centar „IPA-Hub“ na Sveučilištu u Bonnu ne bavi se samo crkvenim strukturama. Moralni teolog Jochen Sautermeister želi svojim istraživanjem učiniti Crkvu i društvo sigurnijima.

Kako dolazi do zlostavljanja u Crkvi i društvu – i kako ga se može spriječiti? Tim se pitanjima ubuduće bavi „IPA-Hub“, radna i istraživačka jedinica koja djeluje pri Seminaru moralne teologije Katoličkog fakulteta Sveučilišta u Bonnu. IPA označava: intervenciju, prevenciju i suočavanje sa zloporabom moći i seksualiziranim nasiljem. Nova će ustanova interdisciplinarno i međunarodno istraživati teme koje daleko nadilaze teološke i crkvene okvire, s naglaskom na praksu.

Od 1. svibnja IPA-Institut postaje čvršće povezan sa sveučilištem, kako bi se u budućnosti mogli ponuditi i vlastiti studijski programi. Centrom će upravljati bonnski moralni teolog Jochen Sautermeister. U razgovoru za katholisch.de objašnjava tematske naglaske svoje misije, kako današnji studenti teologije gledaju na krizu zlostavljanja i kakve impulse želi dati za društvo u cjelini.

Novi naziv, nova misija?

Pitanje: Profesore Sautermeister, Institut za prevenciju i suočavanje sa seksualiziranim nasiljem sada postaje „Radna i istraživačka jedinica za intervenciju, prevenciju i suočavanje sa zloporabom moći i seksualiziranim nasiljem“ – što se, osim imena, zapravo mijenja?

Sautermeister: Novom strukturom želimo odgovoriti na promjene u praksi i razvoj sve šireg istraživačkog krajolika. Dosadašnji IPA-institut je od 2019. ostvario ključne ciljeve – osnažio institucije kroz koncepte zaštite, poticao svijest i povezanost unutar Crkve i šireg društva. IPA-Hub sada to nastavlja, ali s jačom institucionalnom i znanstvenom osnovom.

Smještanjem IPA-Huba unutar Sveučilišta podižemo znanstveni profil rada i osiguravamo dugoročnu stabilnost. Želimo raditi istraživanja koja su usmjerena na primjenu, čiji rezultati ulaze u nastavu, obrazovanje i savjetovanje. Također ćemo moći pokrenuti vlastite studijske programe – što ranije, kao vanjska ustanova, nismo mogli. Tema zlostavljanja pogađa cijelo društvo, a svijest o dimenziji zloporabe moći u organizacijama sve je izraženija – i na to želimo odgovoriti.

Istraživanje zlostavljanja u društvenom kontekstu

Pitanje: IPA-Hub djeluje unutar Katoličkog teološkog fakulteta. Koliko uopće može imati društvenu širinu, izvan crkvenog okvira?

Sautermeister: U moralnoj teologiji već njegujemo intenzivne suradnje, što koristimo i u radu IPA-Huba. Trenutačno pripremamo interdisciplinarni studij zaštite djece i mladih u organizacijskom kontekstu, zajedno s Njemačkom sportskom visokom školom, Policijskom akademijom te Katoličkim sveučilištem Sjeverne Rajne-Vestfalije. To jasno nadilazi Crkvu i obuhvaća različite sektore i zanimanja. Naš istraživački krug uključuje stručnjake iz psihologije, sociologije, prava, medicine i brojnih profesija – to samo po sebi pokazuje širinu pristupa.

Interdisciplinarnost – skrivanje problema ili način da ga se ozbiljno shvati?

Pitanje: No zar postoji rizik da se izbor teološkog fakulteta kao domaćina protumači kao pokušaj da Crkva prikrije vlastiti problem pod krinkom društvenog?

Sautermeister: Upravo suprotno. Samo interdisciplinarni pristup omogućuje da se zlostavljanje u Crkvi doista razumije i ozbiljno obradi. I samo se tako može uočiti njegova prisutnost u različitim društvenim kontekstima – u sportu, umjetnosti, gospodarstvu, obrazovanju, socijalnim ustanovama i posebno – u obiteljima. Seminar moralne teologije idealna je institucionalna točka za IPA-Hub. Iskustva iz crkvenog konteksta mogu se primijeniti i drugdje – bez relativizacije same crkvene odgovornosti.

Utjecaj na studente teologije

Pitanje: Kako se ta stručnost odražava na „običan“ studij teologije?

Sautermeister: Na našem fakultetu studenti mogu paralelno sa studijem steći certifikat „Prevencija seksualiziranog nasilja“. U preddiplomskim programima iz teologije nudimo modul „Nemoć, moć, zlostavljanje“, koji se bavi pitanjima zlouporabe moći i seksualiziranog nasilja. Taj modul otvoren je i studentima magistarskih programa – dakle, onima koji će jednoga dana raditi kao svećenici, pastoralni asistenti i asistentice u župama.

Mladi teolozi i crkva s tamnim nasljeđem

Pitanje: Kako studenti doživljavaju temu zlostavljanja? Što to čini mladim ljudima koji se spremaju raditi u organizaciji koja je i sama bila okrilje zlostavljanja?

Sautermeister: Pojam „organizacije počinitelja“ svakako je kontroverzan. Crkva nije kriminalna organizacija. No upravo u tome je njezina posebna tragičnost – njezina temeljna zadaća, svjedočenje o Božjoj ljubavi, izopačena je. Mladi imaju senzibilitet za temu, ali mnogima su ključni događaji već povijest – kada je pater Klaus Mertes 2010. razotkrio zlostavljanje u Berlinu, oni su još bili djeca. Tema ih prati cijeli život – i razumljivo je da se ne žele stalno time baviti. Ipak, zlostavljanje nije tema prošlosti – stalno se otvaraju nova pitanja, primjerice o zlouporabi duhovnog autoriteta.

Tri istraživačka fokusa IPA-Huba

Pitanje: Na koje se tematske cjeline fokusira vaše istraživanje?

Sautermeister: Prvo, istražujemo učinak seksualiziranog nasilja na žrtve – njihovo samopoimanje, vjeru, duhovnost. Drugo, istražujemo zloporabu moći i autoriteta – kako se ona pojavljuje i kako je prepoznati. Treće, radimo na metastudiji koja analizira sve postojeće studije o zlostavljanju u Crkvi i izvodi preporuke za buduću praksu, uključujući i međunarodne primjere.

Umor od teme?

Pitanje: Osjeća li se zasićenost temom – i kod crkvenih struktura?

Sautermeister: U jesen 2024. osnovano je Nezavisno savjetodavno vijeće pri Njemačkoj biskupskoj konferenciji koje neovisno prati provedbu mjera i svake godine objavljuje nalaze. Sve biskupije sudjeluju. Iako postoje razlike među njima, jasno je da još ima puno posla. Upravo zato je nezavisni nadzor toliko važan.

Zajednice koje šute

Pitanje: Kako potaknuti promjenu kulture u zajednicama koje i dalje šute i štite počinitelje?

Sautermeister: Ključno je razviti svijest o utjecaju zlostavljanja na žrtve i o društvenim mehanizmima koji dovode do šutnje, solidarnosti s počiniteljem i izolacije žrtava. Emocionalna težina teme često dovodi do poricanja i prešućivanja. Zato su potrebni dugotrajni procesi – i spremnost ljudi da ih prihvate.

Što IPA-Hub može učiniti?

Sautermeister: Naš je cilj doprinijeti razumijevanju tih procesa kroz istraživanja i obrazovanje. Želimo osnažiti pastoralne djelatnike da ih znaju prepoznati, pratiti i o njima govoriti – s odgovornošću.

Razgovor vodio: Felix Neumann
Prijevod i prilagodba: Ivan Horvat