Svjetska sinoda: predstavljen Radni dokument

Tockazarez.hr

18.07.2024

Svjetska sinoda: predstavljen Radni dokument

Foto: Vatican Media/Romano Siciliani/KNA

Papa želi promijeniti Katoličku crkvu. Umjesto hijerarhijskog sustava vladanja, zalaže se za sudjelovanje svih krštenih vjernika.

 

Svjetska sinoda u listopadu treba usvojiti temelje za te promjene.

Ludwig Ring-Eifel (KNA)

Vatikan je predstavio radni dokument za drugu rundu Svjetske sinode. Dokument sadrži konkretne prijedloge za izmijenjeni pravni poredak i funkcioniranje svjetske Katoličke crkve. U crkvenoj hijerarhiji trebalo bi biti više sudjelovanja, transparentnosti i odgovornosti. Također, Vatikan bi trebao polagati račune mjesnim crkvama.

Dokument, koji će služiti kao smjernica za rasprave na Svjetskoj sinodi u Rimu u listopadu, predstavili su kardinali Jean-Claude Hollerich (Luksemburg) i Mario Grech (Malta). Latinski naziv dokumenta je Instrumentum laboris, a naslov glasi: “Kako možemo biti sinodalna misionarska Crkva”. U budućoj “sinodalnoj Crkvi” neće više biti usamljenih odluka župnika, biskupa i pape. Umjesto toga, na svim razinama trebaju biti uvedene sinodalne savjetodavne strukture, koje se ipak razlikuju od demokracije.

Savjetodavna tijela, za razliku od dosadašnjih crkvenih pravila, više neće imati samo “savjetodavnu ulogu”. Iako će konačnu odluku donositi biskup, ta će ovlast biti uvjetovana. Biskup neće morati izvršavati volju naroda, niti će koristiti savjetodavna tijela samo za priopćavanje već donesenih odluka. Cilj je “zajednička odluka koja sluša Duha Svetoga”, stoji u tekstu.

Radni dokument se protivi “znanstvenom kultu” kod crkvenih reformi. Dok, primjerice, Sinodalni put u Njemačkoj neke reforme seksualnog morala temelji na “novim spoznajama humanističkih znanosti”, radni dokument Svjetske sinode priznaje korisnost znanstvenih analiza, ali naglašava da znanost nema posljednju riječ. Treba omogućiti da znanost doprinese, ali bez dominacije nad drugim pogledima.

Dokument više puta zahtijeva transparentnost i odgovornost u crkvenoj hijerarhiji. Te vrijednosti trebale bi se primjenjivati ne samo na slučajeve zlostavljanja i financijske poslove, već i na pastoralne planove i radne odnose u Crkvi. Odgovornost bi trebala biti dvosmjerna: niže razine trebale bi moći tražiti odgovornost od viših.

Đakonise nisu tema Svjetske sinode

U radnom dokumentu Svjetske sinode isključena je rasprava o ređenju žena za crkvene službe. Tema će biti predmet posebne studijske grupe. Međutim, drugi prijedlozi za veću uključenost žena bit će vjerojatno raspravljani na sinodalnoj skupštini. To uključuje: širu participaciju žena u crkvenim procesima odlučivanja, pristup žena odgovornim položajima u biskupijama, sjemeništima i crkvenim sveučilištima, te više žena u crkvenim sudovima. Također se predlaže da žene više sudjeluju u liturgijskom slavlju kroz “propovijedanje Božje riječi”.

Radni dokument također predlaže da papa ubuduće donosi zakone tek nakon zajedničkih konzultacija. Njegova administracija, vatikanska kurija, trebala bi polagati račune pred biskupima mjesnih crkava. Uloga vatikanskih nuncija trebala bi biti redefinirana. Nunciji su dosad bili produžena ruka papinske vlasti u mjesnim crkvama. Buduću ulogu papinskih izaslanika razmotrit će posebna radna grupa.

Papa je neke od ovih i drugih detaljnih pitanja, uključujući moguću dozvolu žena za đakonat i reformu svećeničke formacije, prethodno povjerio radnim grupama stručnjaka. One će raspravljati do sredine 2025. i nadživjeti Sinodu. Radne grupe će sinodalnoj skupštini u listopadu podnijeti međurapporte. Dokument također predlaže uvođenje novih službi i uloga u Crkvi koje nisu vezane uz ređenje. Jedna od tih službi trebala bi biti “slušanje i praćenje” osoba koje se osjećaju osuđeno ili ugroženo od strane Crkve. Ta bi se služba trebala prilagoditi lokalnim uvjetima. Na globalnoj razini, predlaže se solidarna financijska raspodjela između bogatih i siromašnih biskupija. Također, dokument predlaže stvaranje stalne Svjetske sinode koja bi funkcionirala drugačije od Biskupske sinode koju je uveo papa Pavao VI. 1967. godine.

Na novoj sinodi trebali bi sudjelovati “svi vjernici”. Osim toga, najavljeno je osnivanje posebne komisije crkvenih pravnika. Oni će savjetovati Sinodu o predstojećim izmjenama crkvenog prava, bez kojih mnoge reforme ne bi bile moguće. Predsjednik Njemačke biskupske konferencije, biskup Georg Bätzing, izrazio je uglavnom pozitivan stav prema dokumentu. Smatra ga dobrom osnovom za rad u Rimu. “Zanima me kako ćemo biti uključeni u sinodalni razgovor. Prošli put, popis pitanja bio je dio Instrumentum laboris i vrlo dobro je strukturirao naše rasprave”, rekao je Bätzing.