Ženska katolička inicijativa traži ravnopravnost i uvođenje ženskog đakonata
Tockazarez.hr
07.04.2025

KNA/Harald Oppitz
Crkva ne smije biti utočište za patrijarhalne strukture – poručuju katoličke vjernice iz Austrije u pismu Vatikanu. U središtu njihove poruke: ženski đakonat i istinska jednakost u Crkvi.
Crkva sama sebi dugoročno šteti ako ustraje na ređenju isključivo muškaraca – poručuje Katolički pokret žena Austrije (kfbö) u obraćanju Vatikanskom uredu za Sinodu. U dokumentu koji su nedavno uputile u Rim, austrijske katolkinje pozivaju na otvorenu, pravednu i vjerodostojnu Crkvu u kojoj žene i muškarci ravnopravno sudjeluju u životu i odgovornostima zajednice.
Predsjednica Pokreta, Angelika Ritter-Grepl, istaknula je kako će Crkva prije ili kasnije morati prepoznati da isključivo ređenje muškaraca ne samo da diskriminira žene, već ugrožava vlastitu vjerodostojnost i sposobnost suočavanja s budućnošću. „Crkva ne smije biti utočište za patrijarhalne obrasce, nego primjer ravnopravnosti,“ poručila je Ritter-Grepl. „Ne radi se o unaprijed zadanoj hijerarhiji, nego o međusobnom zajedništvu muškaraca i žena.“
Diakonijske službe bez priznanja
U dokumentu upućenom Sinodi, kfbö naglašava kako brojne žene već sada u Crkvi vrše službe s diakonijskim karakterom – no bez sakramentalnog priznanja i liturgijskih ovlasti koje imaju trajni đakoni.
„Ređenje žena za trajni đakonat bilo bi jasan i vjerodostojan znak da Crkva ozbiljno shvaća pitanje rodne ravnopravnosti“, izjavila je Ritter-Grepl.
Preispitivanje stereotipa
Organizacija ističe i posljedice dugotrajnog održavanja rodne hijerarhije u Crkvi. Žene se i dalje često guraju u tradicionalne uloge koje ograničavaju njihove duhovne i profesionalne mogućnosti.
„Žene nisu po naravi brižnije ni predanije od muškaraca – takvima ih se čini“, kaže Ritter-Grepl. „Stereotipno raspoređivanje spolnih uloga šteti ne samo ženama, nego i muškarcima – i u konačnici cijeloj Crkvi.“
Duhovne službe kao prostor ravnopravnosti?
Pokret žena poziva Crkvu da nastavi ozbiljnu i iskrenu raspravu o uključivanju žena u službe ređenja. U svom priopćenju podsjećaju na riječi iz završnog dokumenta Svjetske sinode:
„Ono što dolazi od Duha Svetoga ne može se zaustaviti.“
Iako se pitanje ženskog đakonata u hrvatskom kontekstu rijetko otvara javno, poruke iz Austrije mogle bi potaknuti i mjesne Crkve u Hrvatskoj i BiH da ozbiljnije promisle o ulozi žena u liturgijskom i pastoralnom životu. Ako Crkva uistinu želi biti vjerodostojna zajednica Evanđelja, ravnopravnost u duhovnim službama ne može ostati neizgovorena tema.