Skandal osnivača Kristovih legionara: Vatikan između zaštite i sankcija

Tockazarez.hr

23.07.2024

Skandal osnivača Kristovih legionara: Vatikan između zaštite i sankcija

Foto: Expansion

Vatikan je raspravljao o sankcijama još 1950-ih godina.

Novootkriveni arhivski dokumenti iz razdoblja pape Pija XII. (1939.-1958.) bacili su novo svjetlo na skandal oko utemeljitelja Kristovih legionara Marciala Maciela. U prilogu kulture talijanskih novina “Corriere della Sera” objavljeni su u nedjelju dokumenti vatikanske Kongregacije za redovnike iz 1956. godine koji su predviđali oštre mjere protiv Maciela. Prema dokumentima, trebalo ga je otpustiti iz svećeničkog reda zbog droge, financijskih zločina i seksualnog zlostavljanja bogoslova.

U dokumentima se između ostalog navode detalji o tome tko je u Vatikanu pomogao Macielu izbjeći sankcije kako bi ostao na čelu svoje redovničke zajednice, posebice nakon smrti Pija XII. 1958. godine.

Dvostruki život Maciela

Riječ je o meksičkom svećeniku Macielu (1920.-2008.) koji je osnovao Kristove legionare 1941. godine. Još 1950-ih u Vatikanu su pristigli dokumenti koji su govorili o dvostrukom životu Maciela. No, trebalo je više od pola stoljeća da se protiv njega uvedu sankcije. Tek 1997. javno je optužen za zlostavljanje mladih bogoslova, a papa Benedikt XVI. naredio je istragu 2006. godine. Istraga je ustvrdila Macielov dvostruki život i seksualne zločine.

Vatikan ga je obvezao na povučeni život molitve i pokore. Prema novinama, novi dokument je značajan jer pokazuje da su barem neki u Vatikanu ozbiljno shvatili izvještaje koji su stigli u Rim. Navodno su htjeli poduzeti nešto protiv Maciela, ali njegove veze bile su jače – imao je zaštitnike iza vatikanskih zidina.

Intervencija visokih vatikanskih dužnosnika

Giovanni Battista Scapinelli jedno je od imena koje se navodi. On je, naime, potpisao dokument tadašnje vatikanske Kongregacije za redovnike putem kojeg su tražili da Maciel ne smije pristupiti mladim bogoslovima. U suprotnom mu je prijetila suspenzija od svećenstva. Međutim, drugi nacrt dokumenta kojeg su meksičke žrtve objavile još 2012. godine pokazuje da je Scapinelli prekrižio prvotnu naredbu – zabranu kontakta s bogoslovima – i samo ga uputio na liječničku pomoć zbog ovisnosti.

Druga verzija istog dokumenta navodno pokazuje da nedostaje dodatak o zabrani kontakta. Tu nije bilo ni dodatka o suspenziji. Međutim, druge verzije pokazivale su da je Maciel očito imao zaštitnike u Vatikanu. U jednom dokumentu čak stoji da Kongregacija za redovnike ne može poduzeti daljnje mjere protiv Maciela zbog preporuka i intervencija visokih dužnosnika.

Prema informacijama, legionari trenutno imaju oko 1500 članova u 21 zemlji. Početkom 2000-ih slučajevi seksualnog, psihičkog i duhovnog zlostavljanja od strane osnivača Maciela dospjeli su u javnost. To je rezultiralo velikom krizom reda i višegodišnjim procesom obnove.